Klapy dymowe — użyteczność nie tylko podczas pożaru

Klapy dymowe to elementy systemów przeciwpożarowych, które pozwalają na skuteczne odprowadzanie na zewnątrz gorących oparów, dymu, oraz innych skutków ubocznych pożarów. Klapy jednak to także elementy, które mogą i są wykorzystywane także na inne sposoby. Klapy służą do doświetlana pomieszczeń, przewietrzania oraz wentylacji podczas codziennego użytkowania.

Klapy dymowe — użyteczność nie tylko podczas pożaru

Priorytety w czasie pożaru

Kiedy w budynku wybucha pożar, najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa znajdującym się wewnątrz ludziom. Jest to kwestia jak priorytetowa. Udrożnienie dróg ewakuacyjnych, którymi ludzie znajdujący się wewnątrz mogą wydostać się na zewnątrz, staje się zatem pierwszym i głównym elementem działania. Do udrożnienia dróg bardzo skuteczne okazują się klapy dymowe, dzięki którym dym zostaje wywiany. Największym bowiem zagrożeniem dla osób przebywających w domu, w którym szaleje pożar jest nie tyle sam ogień co właśnie niebezpieczne opary powstające w wyniku spalania. Domy pełne są elementów plastikowych, lakierowanych, kabli, sprzętów z materiałów sztucznych. Opary te także skutecznie utrudniają widzenie, sprawiając, że wydostanie się z budynku, staje się nieraz niemal niemożliwe.

Klapy dymowe — ważna funkcjonalność

Pożary zdarzają i zdarzać powinny się jak najrzadziej, dlatego warto wiedzieć o tym, że klapy dymowe nie służą wyłącznie oddymianiu w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Używane są także do bardzo skutecznego wentylowania budynków, które nieraz mogą zapobiegać powstawaniu spięć, które ostatecznie prowadzić mogą do powstawania pożarów. Dlatego warto inwestować w te niewielkie elementy architektoniczne, dzięki którym można nie tylko „leczyć”, ale także zapobiegać.