Montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych — drzwi przeciwpożarowe, klapy dymowe

Wykończenie domu, a zwłaszcza kwestie przeciwpożarowe to jeden z ostatnich i od pewnego czasu ważniejszych kwestii, które pojawiają się podczas wykończenia domu. Bezpieczeństwo pożarowe staje się równie ważne co bezpieczeństwo przeciwwłamaniowe. Pomimo iż nie są one, w domach prywatnych, obowiązkowymi elementami według prawa budowlanego, coraz częściej drzwi przeciwpożarowe pojawiają się jako te łączące garaże z domami. W co, poza drzwiami warto inwestować?

Montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych — drzwi przeciwpożarowe, klapy dymowe

Drzwi przeciwpożarowe EI30, EI60 czy EI90?

Prawo Unii Europejskiej reguluje jakie oznaczenie muszą mieć drzwi w budynkach użyteczności publicznej. Są to drzwi przeciwpożarowe EI30, 60, 90 i 120. Inspekcja budowlana podejmuje decyzje o tym, jakie drzwi muszą znaleźć się w jakim miejscu, by zapewnić należyte bezpieczeństwo oraz jakie oznaczenia są konieczne po to, by budynek mógł zostać oddany do użytku. W przypadku domów jednorodzinnych nie ma takiego prawa. Jednak drzwi przeciwpożarowe z oznaczeniem EI30 są zdecydowanie wystarczające w przypadku domów. Pozwalają na 30 minut ewakuacji i bezpiecznego wydostania się z budynku, co w przypadku wolnostojącego budynku zdecydowanie wystarcza.

Inne zabezpieczenia — czujniki, klapy i okna

Wszelkie innego typu zabezpieczenia, takie jak okna czy klapy dymowe muszą zostać uwzględniane na etapie projektowania domów. Jednak tym, co można w każdej chwili zamontować w domu, nawet jeśli jest to już wiekowy dom, są czujniki dymu. Dzięki nim, jeśli tylko pojawi się zagrożenie pożarowe, natychmiast zostaniemy o tym poinformowani i możemy szybko znaleźć miejsce, z którego wydobywa się dym i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Warto jednak zastanowić się, już na etapie planowania, projektowania i budowy domu, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe chcemy umieścić w swym domu.