Zanim zaczęły pojawiać się normy europejskie, każde okno mogło być oknem oddymiającym. Musiało jedynie posiadać napęd elektryczny posiadający certyfikat CNBOP. Obecnie istniejące przepisy wymagają, aby zarówno okno, jak i napęd były przetestowane. Jeśli spełni ono wymagania i przejdzie wszelkie testy, otrzymuje certyfikat zgodności z normą PN-EN 12101-2, Dyrektywą 93/68/WE, oraz oznakowanie CE. Takie właśnie okna oddawanie są do użytku.
Gdzie powinny być montowane okna oddymiające?
Okna powinny znaleźć się przede wszystkim we wszelkich budynkach użyteczności publicznej. W szkołach, szpitalach, hotelach, urzędach, czyli wszędzie tam, gdzie przebywa duża ilość osób. W zależności od wielkości budynku i ilości kondygnacji proporcjonalnie wzrasta ilość okien. Podyktowane jest to nie tylko wymogami prawnymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem.
Jakie badania obejmują nadawanie certyfikatów?
Nadanie oznaczeń i norm wymaga przeprowadzenia bardzo szczegółowych i specjalistycznych badań, które obejmują:
- parametry powierzchni czynnej okna;
- klasyfikacja niezawodności;
- obciążenie śniegiem w przypadku okien dachowych;
- działanie w niskiej temperaturze;
- obciążenie wiatrem;
- odporność na wysoką temperaturę.
Jak działają okna oddymiające?
Okna oddymiające są jednym z elementów systemu oddymiania. Należą do niego jeszcze klapy oddymiające oraz drzwi przeciwpożarowe. Wszystkie elementy systemów muszą posiadać konieczne oznakowania i certyfikaty. Siłowniki elektryczne 24V, w które wyposażone są okna, klapy i drzwi, zapewniają automatyczne otwieranie poprzez sygnał elektryczny podawany z centrali systemu oddymiania. Mogą być także uruchamiane ręcznie za pomocą przycisku oddymiania. Uruchomienie systemu powoduje otwarcie okien i klap oraz drzwi by zapewnić odpowiednie pozbycie się dymu i niebezpiecznych oparów oraz możliwości ucieczki dla osób znajdujących się w budynku.