Wszystko o samozamykaczach

Właściciele każdej nieruchomości, niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny, czy użyteczności publicznej, muszą zadbać o odpowiednią ochronę przeciwpożarową. W sytuacji, gdy w pomieszczeniach rozprzestrzenia się niekontrolowany ogień, niezwykle ważne jest jego oddzielenie od stref bezpieczeństwa, po których poruszają się ludzie. W tym celu należy stosować drzwi przeciwpożarowe wyposażane w samozamykacze.

Czym są samozamykacze?

To urządzania mechaniczne, których zadaniem jest samoczynne zamykanie drzwi. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Do otwarcia skrzydeł niezbędna jest pewna siła. Wytworzona w trakcie tego procesu energia kumuluje się w znajdujących się w mechanizmie sprężynach, a następne zostaje ona przekazana do amortyzatorów, które zamykają drzwi. Aby proces nie przebiegał w nazbyt gwałtowny sposób, samozamykacz wyposaża się również w tłumik hydrauliczny. Pełni on także funkcję zabezpieczającą przed samoistnym otworzeniem się skrzydeł na skutek niekontrolowanego ruchu czy powiewu wiatru.

Typy samozamykaczy

Na rynku istnieje wiele rodzajów tego urządzenia, podstawowym kryterium podziału może być miejsce, w którym mechanizm jest montowany. Wyróżniamy modele:

  • nawierzchniowe – instalowane są zwykle na górze ościeżnicy drzwiowej lub na ramie przy nawiasach; ramię mechanizmu znajduje się na zewnątrz;
  • chowane – w zależności od wybranego typu urządzenie może być montowane w podłodze, skrzydle drzwi lub ościeżnicy; na zewnątrz nie są widoczne żadne elementy.

Gdzie warto zastosować tego typu urządzenia?

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczanie pomieszczeń przed niekontrolowaną utratą ciepła czy też wejściem do budynku nieuprawnionych do tego osób. Samozamykacze montuje się zwykle w drzwiach klatek schodowych, lokali gastronomicznych, biurowców czy budynków użyteczności publicznej. Można również wyposażyć w taki mechanizm furtki czy bramy prowadzące do posesji. Urządzenia tego typu montowane są także w oddzieleniach przeciwpożarowych. Dzięki nim po każdorazowym otwarciu drzwi samoczynnie się zamkną, stanowiąc tym samym doskonałą barierę przed rozprzestrzeniającym się ogniem.