Typy i rodzaje bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe, podobnie jak wszystkie inne elementy ochrony przeciwpożarowej, uwzględniać muszą wszelkie prawne aspekty budynków użytkowych. Oznacza to mniej więcej tyle, że e muszą  się one znajdować w pewnych miejscach i ich obecność jest absolutnie obowiązkowa. Oferowane przez nas bramy przeciwpożarowe dzielą się na kilka podstawowych typów i rodzajów. Poniżej krótka charakterystyka tych najważniejszych, która rozjaśni różnice i pomoże w dopasowaniu.

Typy i rodzaje bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe dzielą się na:

  • bramy przesuwne
  • bramy rozsuwane
  • bramy rozwierane
  • bramy opuszczane
  • bramy segmentowe
  • bramy rolowane

Bramy przesuwane

Jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy przynajmniej po jednej stronie otworu dostępne jest miejsce. Skrzydło bramy jest zbudowane z modyfikowanej wełny mineralnej, wzmacnianej stalowymi prętami. Zewnętrzne części skrzydła pokrywa blacha poszyciowa w wielu kolorach palety RAL, możliwe jest wykonane bramy w dowolnym kolorze, który pasować będzie do reszty elementów budynku. Skrzydło bramy zawieszone jest na wózkach usadowionych w prowadnicy jezdnej. Prowadzenie bramy możliwe jest dzięki rolce prowadzącej, mocowana poza otworem w murze.

Bramy rolowane

Składają się z płaszcza z paneli wykonanych z tworzywa, prowadnicy bocznej, wału nawojowego, rolek prowadzących górnych, linek łączących płaszcz z walem oraz konsolą do mocowania napędu elektrycznego, a także blokady elektromechanicznej. Bramy rolowane swoją popularność zawdzięczają zwartej konstrukcji, dzięki czemu można montować je nawet w bardzo niewielkich otworach i w każdych warunkach. Ich montaż możliwy jest pod sufitem, z boku, wewnątrz lub jako rolety zewnętrzne. Płaszcze bram wykonywane są z paneli profilów PCV. Wypełnienie pomiędzy profilami stanowią listwy otoczone ognioochronnym materiałem izolacyjnym. Konstrukcja działa mechanicznie, natomiast możliwe jest jej również ręczne otwieranie i zamykanie, w przypadku braku zasilania.