Stalowe drzwi przeciwpożarowe, czy drzwi z innego materiału?

Regulowany prawnie obowiązek montowania drzwi ppoż sprawia, że część z projektantów wnętrz i architektów poszukuje nowych rozwiązań mających na celu dopasowanie stalowych drzwi do designu całego budynku i stylu wnętrz. Dlatego tez producenci zabezpieczeń przeciwpożarowych, w tym właśnie drzwi, wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, tworząc zabezpieczenia, które nie są już tylko stalowymi, szarymi elementami, ale współgrają idealnie z drewnianymi drzwiami czy innymi konstrukcjami.

Stalowe drzwi przeciwpożarowe, czy drzwi z innego materiału?

Okleiny na drzwi – drzwi przeciwpożarowe

Aby ochrona przeciwpożarowa była skuteczna, drzwi muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. A najlepszym materiałem, który gwarantuje ochronę przed płomieniami, jest właśnie stal. Oczywiście drzwi przeciwpożarowe takie składają się z kilku warstw, o czym pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie. Dlatego niemożliwe jest stworzenie drzwi, które skutecznie chronić będą przed ogniem i jednocześnie będą z naturalnego materiału, takiego jak np. drewno. Nawet impregnaty nie są w stanie powstrzymać naturalnych skłonności drewna do palenia się. Idealnym rozwiązaniem stają się więc specjalistyczne okleiny, które imitują drewno i innego typu materiały.

Szklane wstawki w drzwiach przeciwpożarowych

Szklane elementy w drzwiach, sprawiają, że drzwi wyglądają dużo bardziej interesująco i elegancko. Zamiast jednej płyty, tworzą się naturalne sztukaterie, sprawiające, że drzwi przeciwpożarowe przeszklone mają ciekawszą formę i lepiej współgrają z innymi elementami architektonicznymi. Szkło, odpowiednio hartowane i wielowarstwowe jest skutecznym przeciwnikiem płomieni i gorących oparów.

Jest wiele sposobów, które powodują, że zwykłe proste drzwi stają się interesującym dodatkiem i elementem architektury. Wszystko zależy od tego, jaki typ i rodzaj wybierzemy, a także jaki efekt chcemy osiągnąć.