Przeciwpożarowe ABC, czyli jak się zachować w przypadku pożaru? Część pierwsza

Jeśli w domu wybucha pożar, przede wszystkim należy uciekać. W chwili kiedy ogień trawi budynek ostatnie, o czym powinniśmy myśleć to ratowanie przedmiotów. Ogień potrafi rozprzestrzeniać się naprawdę szybko, a zapalające się opary i dym są niebezpieczne. Dlatego bardzo istotne jest jak najszybsze ewakuowanie się z zagrożonego budynku również dlatego, że nikt nie jest w stanie ocenić jak szybko i w którym kierunku zacznie się rozprzestrzeniać ogień. Następnym krokiem jest oczywiście zawiadomienie straży pożarnej — numery alarmowe to 998 lub 112.

Przeciwpożarowe ABC, czyli jak się zachować w przypadku pożaru? Część pierwsza

Toksyczne gazy przy spalaniu

Gazy, które wydzielają się podczas spalania domu, są bardzo toksyczne. Do wykończenia domu używa się materiałów, które w naturalnym stanie nie są zupełnie szkodliwe, jednak w reakcji z ogniem wydzielają szkodliwe opary i dymy, które poważnie szkodzą zdrowiu i życiu. Dużym problemem jest także to, że nie wiemy, co się właściwie spala, czy to drewniane podłogi, czy plastikowe pojemniki. Jeśli wiemy lub domyślamy się, co jest źródłem lub przyczyną pożaru, możemy sami rozpocząć akcję gaśniczą, jednak tylko pod warunkiem, że czujemy się w tym pewnie i mamy doświadczenie.

Jak zachować się w czasie ewakuacji

Podczas opuszczania budynku najlepiej poruszać się na czworaka lub czołgać się. Toksyczny dym bowiem unosi się ku górze. Najbezpieczniejsze jest więc poruszanie się jak najbliżej podłogi. Prowizorycznym zabezpieczeniem pozostaje mokra chusteczka albo ręcznik przyłożony do twarzy, który stworzyć może filtr. Oczyszcza to zanieczyszczone oparami powietrze, które szybko przedostaje się do płuc.

Drzwi przeciwpożarowe — otwarte, czy zamknięte

Jeśli nasz dom posiada drzwi przeciwpożarowe, np. takie, które oddzielą garaż albo część użytkową domu od reszty to bezwzględnie powinny zostać zamknięte. Przede wszystkim dlatego, że dzięki nim uda się uchronić część niezajętą ogniem od tej palącej się. Ponadto otwarte drzwi powodują, że pożar się utlenia i zaczyna bardziej rozprzestrzeniać. Przepisy nie nakazują montażu drzwi w jednorodzinnych domach, jednak wielu się na takie rozwiązania decyduje. Pozwala to m.in. uchronić cześć dobytku przed zniszczeniem.