Przeciwpożarowe ABC, czyli jak się zachować w przypadku pożaru? Część druga

Dziś prezentujemy drugą część artykułu, w którym opisujemy podstawowe informacje o tym, jak zachować się podczas pożaru, oraz co można zrobić, by uchronić dom przed niebezpieczeństwem oraz jak reagować w nagłych sytuacjach. W pierwszej części wpisu pisaliśmy o elementarnej wiedzy, a dziś przeczytacie o bardziej ekstremalnych sytuacjach, i takich, które zdarzają się raczej rzadko.

Przeciwpożarowe ABC, czyli jak się zachować w przypadku pożaru? Część druga

Wybuchający samochód

Na szczęście w realnym świecie zdarza się to dość rzadko. Do wybuchu dochodzi wtedy, kiedy w prawie pustym baku dojdzie do nagłego wzrostu ciśnienia oparów. Jednak samochód musiałby bardzo długo stać w płomieniach, by mogło do tego dojść. Natomiast rozszczelnienie baku sprawi, że paliwo będzie wyciekać i z pewnością się zapali. Dlatego też drzwi przeciwpożarowe zamykające do garażu mogą okazać się pomocne, ponieważ jest szansa, że dzięki nim uda się uratować pojazd. W domach stosuje się z reguły drzwi przeciwpożarowe EI30 lub EI60 co jet zdecydowanie wystarczające.

Gaśnica w domu?

Często pierwsze podrygi pożaru da się samodzielnie ugasić. Do tego potrzebna jest jednak gaśnica. Żadne przepisy budowlane nie regulują, czy w domu jednorodzinnym powinna znajdować się gaśnica. Jednakże rozsądek podpowiada, by ten przedmiot jednak znalazł się w każdym domu. Najlepiej w ogólnie dostępnym miejscu, przy źródle potencjalnego ognia, w kuchni, kotłowni, na każdej kondygnacji. Ponadto gaśnica ta najlepiej by była proszkową o wadze od 2 do 6 kg. To właśnie nią jesteśmy w stanie ugasić większość materiałów. Takie urządzenie można zakupić w sklepie z urządzeniami BHP oraz sklepie ze sprzętem przeciwpożarowym.

Czy stwarzać drogi ewakuacyjne?

W domach jednorodzinnych i parterowych nie ma takiej potrzeby, wystarczy uciec przez otwarte okno. Jednak jeśli mamy do czynienia z domem piętrowym warto pomyśleć o tym podczas projektowania, by każde pomieszczenie posiadało łatwy dostęp do schodów prowadzących na zewnątrz lub na balkon. W niektórych europejskich krajach obowiązkowe jest montowanie drabinek i schodów pożarowych właśnie na wolnostojące domki. W Polsce nie jest to popularne rozwiązanie.