Okna i klapy oddymiające w świetle przepisów

Okna oraz klapy oddymiające to elementy architektoniczne, które powstały, by usuwać dym i ciepło powstałe podczas pożaru na zewnątrz budynku. Ich głównym zadaniem jest otworzyć się podczas pożaru oraz odprowadzić poza budynek produkty spalania.

Okna i klapy oddymiające w świetle przepisów

Okna oddymiające

Okna, podobnie jak zwykłe okna domowe, otwierać mogą się do wewnątrz lub na zewnątrz budynku, a także przez dowolną krawędź. Zależy to od wykonania i wizji producenta, jednak z reguły te otwierane na zewnątrz lepiej się sprawdzają w tych przypadkach. Ich montaż jest zupełnie dowolny. Możemy je instalować na dowolnej kondygnacji budynku, nie tylko na najwyższej. Ta najwyższa jest obowiązkowa, żeby system oddymiania prawidłowo działał, wszystkie inne zależą od wielkości i ilości pomieszczeń w danym budynku. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Okna oddymiające muszą być montowane w bardzo przemyślany sposób. Zbyt duża ilość okien może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najważniejsze jet to, by całość dymów i oparów kierowana była w górę budynku. Kupowane przez nas okna powinny, zgodnie z normą PN-EN 12101-2 przejść pełen proces certyfikacji. Certyfikacja dotyczy nie tylko samego okna, ale także siłownika. Do niedawna każde okno mogło pełnić funkcję oddymiającą, jeśli tylko zostało wyposażone w odpowiedni napęd. Od 2006 roku jest już to niemożliwe.

Okna i klapy oddymiające w świetle przepisów

Klapy dymowe

W przypadku klap wszystko wygląda bardzo podobnie. Również muszą mieć odpowiednie certyfikaty, żeby w ogóle mogły trafić do sprzedaży. Wyróżnia się jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, z wypełnieniem poliwęglanowym lub akrylowym. Klapy oddymiające są natomiast umieszczane zawsze w stornie na najwyższej kondygnacji. Producent przy wprowadzaniu na rynek klap musi odpowiednio je oznaczyć certyfikatami CE. Oznaczają one, że są zgodne z notyfikowaną jednostką certyfikującą oraz wystawioną deklaracją zgodności. Klapy również podłączane są do systemu oddymiania i posiadają odpowiedni napęd, który uruchamia je, w chwili kiedy w budynku wybucha pożar. Nic nie jest w stanie zastąpić klap, dlatego są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemów oddymiania.