Okienne kurtyny i drzwi przeciwpożarowe jako wspólne systemy ochrony

Często montaż całych systemów ognioodpornych w budynkach, zwłaszcza domach wolnostojących jest niemożliwy. Dlatego, aby stworzyć sobie dobrze działającą ochronę przeciwpożarową, warto zainwestować w wiele pojedynczych elementów, z których każdy spełnia se zadanie idealnie i współgra z pozostałymi. Jakie elementy połączyć w jeden wspólny system?

Okienne kurtyny i drzwi przeciwpożarowe jako wspólne systemy ochrony

Kutyny okienne

Kurtyny przeciwpożarowe montowane w oknach nie różnią się wiele od tych montowanych wewnątrz budynków. Ich budowa jest identyczna, posiadają wał napędowym prowadnice i płaszcz kurtyny. Ich działanie także jest bardzo podobne, możliwe jest ich zamknięcie ręczne. W chwili pożaru uruchamia się napęd i samodzielnie zamyka niebezpieczną przestrzeń. Dostępne w naszej ofercie kurtyny przeciwpożarowe mogą także pełnić funkcję rolet przeciwwłamaniowych. Kiedy dom czy mieszkanie zostaje na długi czas bez opieki, tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się jako wielofunkcyjna ochrona.

Drzwi przeciwpożarowe

Aby stworzyć prężnie działający system ochrony przeciwpożarowej, konieczne jest zamontowanie drzwi przeciwpożarowych. Drzwi są jednym z podstawowych elementów ochrony przed ogniem, dymem i gorącymi oparami. W ich przypadku bardzo ważne jest zamontowanie tych z właściwymi oznaczeniami i parametrami. Aby drzwi zostały dopuszczone do sprzedaży, muszą przejść badania określające ognioodporność i czas, w którym są w stanie odpierać gorące powietrze i płomienie.

Okienne kurtyny i drzwi przeciwpożarowe jako wspólne systemy ochrony

Okna oddymiające

Jeśli to tylko możliwe, dla lepszej ochrony budynku, warto zamontować, na najwyższej kondygnacji, okna oddymiające. W momencie, kiedy w budynku wybucha pożar, dym i gorące opary, które w każdej chwili mogą zapłonąć, zamiast rozprzestrzeniać się po budynku, dzięki powstałemu przeciągowi wydobywają się na zewnątrz. Jest to bezpieczne zarówno dla budynku, jak i przebywających w pobliżu osób. Działa to na zasadzie naturalnego wiewu powietrza. Dzięki obecności takich okien istnieje możliwość skutecznej wentylacji zagrożonych pożarem oraz zanieczyszczonych pomieszczeń.

Warto inwestować w poszczególne elementy składające się na systemy przeciwpożarowe. Dzięki nim możemy spać spokojnie, nie martwiąc się o życie swoje czy bliskich, a także okolicznych budynków. Więcej szczegółów i konkretnych informacji dowiedzieć możecie się od specjalistów i konsultantów.