Najlepsze materiały na drzwi przeciwpożarowe.

Wszelkie parametry drzwi przeciwpożarowych regulowane są prawnie. Wykonywane jednak mogą być z wielu różnych materiałów. Sprawdźmy, jakie to są materiały i jak ich właściwości wpływają na wytrzymałość drzwi.

Stal

Najlepsze materiały na drzwi przeciwpożarowe

Stal ocynkowana, z której tworzone są drzwi przeciwpożarowe to stal zabezpieczona przed korozją dzięki nałożeniu warstwy cynku. Powłoka wykonana z cynku przez wiele lat chroni stal i skutecznie ją konserwuje przed działaniami czynników zewnętrznych. Właściwości powłoki cynkowanej polegają na tym, że może ona tworzyć niezwykle odporne i trudno rozpuszczalne powłoki kryjące, które wytwarzają się podczas kontaktu z powietrzem i wodą. Składają się one głównie z zasadowego węglanu cynku i odpowiadają na odpowiednią ochronę przed korozją.

Aluminium

Najlepsze materiały na drzwi przeciwpożarowe.

Aluminiowe drzwi i okna oprócz zabezpieczenia przed pożarem pełnią także funkcję izolacyjną, która zmniejsza straty ciepła, chroni przed zimnem i hałasem oraz zapewniają komfort. Samo aluminium to glin o technicznej czystości, które zawierają zanieczyszczenia w różnej ilości, nie jest więc sam w sobie wystarczający do ochrony przeciwpożarowej. Dlatego drzwi i okna są konstrukcją z użyciem aluminium. Profile aluminiowe połączone są ze sobą przekładkami termicznymi z poliamidu zbrojonego włóknem szklanym. Dzięki temu tworzy się trzykomorowy profil. Termiczne przekładki i wypełnienie komór wkładkami silikatowo-cementowymi dopiero gwarantuje niezbędną izolację podczas pożaru.

Drewno i szkło

Najlepsze materiały na drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi wykonane z drewna i szkła przede wszystkim stworzone zostały z myślą o budynkach użyteczności publicznej, w których oprócz bezpieczeństwa ważny jest wygląd i wkomponowanie w istniejący już budynek. Wybierane są więc do hoteli, szpitali, szkół etc. Tutaj również zastosowana została struktura warstwowa. Rama wykonana została z klejonego warstwowo drewna wypełniona płytą z wełny mineralnej o gęstości 120 kg/m³. Zewnętrzna warstwa skrzydła to płyta HDF o grubości około 3 mm, w odpornej na ścieranie okleinach. Samo drewno więc nie jest ognioodporne, odpowiednie właściwości zostają nadane dopiero w wyniku połączenia wielu różnych aspektów.