Kiedy należy stosować drzwi dymoszczelne?

Obowiązkiem każdego inwestora jest wyposażenie nowo powstałego budynku w odpowiednie zabezpieczenia przeciwogniowe. Biorąc pod uwagę statystki Państwowej Straży Pożarnej, które jasno wskazują na to, że w trakcie wybuchu pożaru zatrucie trującymi substancjami unoszącymi się w wyniku spalania oraz dymem jest równie niebezpieczne co poparzenie płomieniami, już na etapie projektowym powinniśmy rozważyć umieszczenie odpowiednich systemów ppoż.

Drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne

Pod pewnymi względami oba systemy są do siebie dość podobne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabezpieczenia ppoż., by uzyskać stosowny certyfikat, muszą być wykonane z ognioodpornych materiałów, wyposażone w atestowany zamek zapadkowo-ryglowy oraz samozamykacz. Istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest brak jakichkolwiek elementów przepuszczających powietrze. O ile zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą być wyposażone w kratki, tunele wentylacyjne czy podcięcia, to w przypadku drzwi dymoszczelnych jest to niemożliwe. Jakiekolwiek szpary i otwory nie powstrzymałyby groźnych substancji lotnych przed rozprzestrzenieniem się na cały budynek, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla przebywających w nim ludzi.

Kiedy należy stosować drzwi przeciwpożarowe dymoszczelne?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi, że tego typy zabezpieczenia powinny pojawiać się przede wszystkim w miejscach, w którym korytarze mają długość powyżej 50m. Takie szczelne i nieprzepuszczające powietrza drzwi warto zainstalować również w obiektach użyteczności publicznej o szczególnie natężonym ruchu, np. galeriach handlowych, szkołach, szpitalach, biurowcach i zakładach pracy. Tam, gdzie jednocześnie przebywa duża ilość ludzi, wybuch pożaru mógłby przynieść katastrofalne wręcz skutki, musimy zatem zadbać o szczególną ochronę tego typu miejsc. Drzwi dymoszczelne powinny także odgradzać od reszty budynku kotłownie, kuchnie i laboratoria – pojawienie się ognia w obiektach pełnych substancji chemicznych grozi bowiem pojawieniem się niezwykle toksycznych dla człowieka oparów.