Jak działają drzwi przeciwpożarowe?

Normą jest zabezpieczanie budynków przez używanie niepalnych materiałów i zaawansowanych systemów ostrzegania i alarmowania, jednak poza samą profilaktyką należy przygotować się też na najbardziej niebezpieczne sytuacje. Na wypadek pożaru należy, a w niektórych sytuacjach jest to wręcz wymagane, zaopatrzyć budynek w kilka podstawowych elementów takich jak: gaśnice, natryski ogniochronne czy drzwi przeciwpożarowe, których działanie przybliżymy w tym artykule.

Budowa drzwi ogniochronnych

Podstawowym budulcem szkieletu jest stal lub aluminium, bowiem obydwa te materiały są bardzo wytrzymałe. Głębokie profile z tych metali uzupełnione są elementami izolacyjnymi, takimi jak termoizolacyjne i dymoszczelne wypełnienia i uszczelki, które nie tylko zatrzymają rozprzestrzenianie się ognia, ale też działają jako ochrona przed zatruciem lub uduszeniem się dymem.

Do wyboru zostają kwestie kosmetyczne – kolor i materiał obicia (np. drewnopodobny), możliwość wstawienia bezpiecznej szyby lub wybranie modelu jedno- lub dwuskrzydłowego.

Jak działają drzwi przeciwpożarowe?

Ich funkcjonalność polega nie tylko na odpornych na wysokie temperatury i ogień materiałach, ale też sprzężeniu z systemami sygnalizacji pożaru (SSP) – powinny być zawsze zamknięte (ale nie zablokowane), dzięki czemu oddzielą zagrożone ogniem pomieszczenia od tych, w których znajdują się ludzie i ochronią ich przed zagrażającym życiu działaniem dymu i ognia.

Oczywiście drzwi ognioodporne nie są niezniszczalne i mają swój limit (oznaczony w nazwie, np. model EI30 będzie nas chronić przez trzydzieści minut działania na nich ognia i gorąca), jednak ich montaż pozwoli na podjęcie działań takich jak ewakuacja, zawiadomienie służb ratunkowych i gaszenie ognia.

Drzwi przeciwpożarowe mogą stanowić wyjście główne lub ewakuacyjne lub być zastosowane pomiędzy różnymi częściami budynku, by zyskać więcej czasu na ewakuację. Dzięki możliwości personalizacji są nie tylko praktyczne i ratujące życie, ale mogą też pasować do wystroju klasycznych i nowoczesnych wnętrz.