Czym są drzwi techniczne i do czego służą?

Najczęstszym wykorzystaniem technicznych drzwi w domowych warunkach jest połączenie domu z garażem. To właśnie to miejsce potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ garaż bywa nieogrzewany, bądź głośny. Drzwi techniczne wciąż jednak nie są jeszcze popularnym rozwiązaniem. Dlaczego warto w nie zainwestować i jak je dobrze wykorzystać?

Ochrona przed utratą ciepła

Garaże często są nieogrzewane. Pomimo iż stanowią integralną część budynku, ich ogrzewanie jest rzeczą zbędną. Trzymamy tam samochód, kosiarki, narzędzie elektryczne i elektroniczne, które powinny być trzymane w umiarkowanej temperaturze i nie potrzebują zbytniego ciepła. Żeby tego ciepła generowanego w domu nie tracić, warto zainwestować w drzwi techniczne. Gruba warstwa ocynkowanej blachy, z której z reguły są tworzone, właśnie temu sprzyja. I odwrotnie, żeby ciepłe powietrze nie przedostawało się tam, gdzie powinno być raczej chłodniej. Kwestia ta jest nie tylko praktyczna, ale także sprzyja oszczędności za koszty ogrzewania domu.

Czym są drzwi techniczne i do czego służą

Hałas i szczelność

Garaż to miejsce, gdzie nie tylko parkujemy samochód, ale także wykonujemy szereg często głośnych czynności takie jak np. naprawa samochodu. Ważne, aby drzwi te zatrzymywały hałas. Ponadto bardzo istotna jest także szczelność. Spaliny wydobywające się z samochodu, pył i kurza, nie chcemy, aby to wszystko znalazło się w naszym domu. Drzwi techniczne gwarantują zabezpieczenie przed tego typu elementami. Dodatkowo można ocieplić i uszczelnić je np. wełną mineralną, która także zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną.

Ognioodporność i ochrona antywłamaniowa

Montując drzwi techniczne, należy wziąć pod uwagę również aspekt przeciwpożarowy i antywłamaniowy. Jeśli w garażu wybuchnie pożar, domownicy mają czas, aby bezpiecznie wydostać się z domu. Drzwi takie skutecznie chronią przed przedostaniem się ognia i oparów. W domach prywatnych zdecydowanie wystarczą drzwi oznaczone symbolami EI30, które skutecznie wstrzymują dym i opary właśnie przez 30 minut. Jest to czas wystarczający do bezpiecznego opuszczenia domu. Kolejnych istotnym aspektem jest zamontowanie zabezpieczeń przed złodziejami. Często zapominamy o tym, że same drzwi czy bramy garażowe nie są skutecznym zabezpieczeniem. Chwila nieuwagi podczas zamykania bramy spowoduje, że odjedziemy do pracy, pozostawiając ją uchyloną. Dlatego te właśnie drzwi mieszczące się pomiędzy garażem a domem również powinny posiadać zamki.