Bramy przeciwpożarowe — jak dopasować typ bramy do przestrzeni?

Istnieje wiele rodzajów bram przeciwpożarowych. Ich obecność jest jednym z wielu wymogów bezpieczeństwa, które niezbędne są do oddania budynku pod użyteczność publiczną. Inwestorzy i budowlańcy nieraz zmagają się z projektem, który zakłada mniejszą ilość bram, niż nakazuje inspektor budowlany. Producenci bram wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, tworząc bramy możliwe do zamontowania w każdych warunkach.

Bramy rolowane

Bramy rolowane

Rolowane bramy są stworzone do przestrzeni z bardzo małą ilością miejsca, czyli wszędzie tam, gdzie otwór znajduje się pomiędzy dwoma ścianami, lub jest kilka wejść obok siebie. Bramy takie potrzebują jedynie niewielkiej ilości miejsca powyżej wejścia, aby móc zamontować mechanizm, a także minimalnej przestrzeni po bokach na prowadnice i panele. Budowa bramy jest bardzo prosta. Oprócz prowadnic i bocznych paneli posiada jeszcze wał nawojowy, rolki prowadzące górne, linki łączące płaszcz z wałem nawojowym oraz konsolę do mocowania napędu. Tego typu bramy sprawdzają się idealnie w centach handlowych. Łatwo je ukryć w zgrabnych obudowach wału nawojowego. Istnieje również możliwość montażu wałów na bocznych ścianach tam, gdzie potrzebny jest wysoki otwór. Duża zaleta tych bram jest ich wszechstronność.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe

Łączą funkcjonalność zwykłych bram zamykających i bram przeciwpożarowych. Będą idealne tam, gdzie niezbędne jest zamykanie dużych przestrzeni. Łącząc dwie funkcję, oszczędzają i miejsce i pieniądze. Sprawdzą się w pomieszczeniach z niskim sufitem, ale nie tylko. Prowadnice można również podwiesić. Są to najpopularniejsze bramy montowane w garażach i parkingach podziemnych, czyli tam, gdzie maksymalna wysokość budynku nie przekracza 2,5 metra. Te bramy przeciwpożarowe, poza funkcjonalnością charakteryzują się estetycznym wyglądem, z tego powodu stosowane są także jako bramy wjazdowe.

Przesuwne bramy

Przesuwne bramy

To rozwiązanie wymaga sporej wolnej przestrzeni po jedne stornie od otworu. Nadaje się do magazynów, hal produkcyjnych, czyli w miejscach, które potrzebują wysokich i szerokich otworów. Te elementy mogą mieć bardzo duże rozmiary, a ich niewątpliwą zaletą jest łatwość konstrukcji. Składają się wyłącznie z toru jezdnego, elektrotrzymacza, wózka jezdnego, rolki prowadzącej oraz przeciwciężaru. Mogą dodatkowo zostać wyposażone w bez progowe drzwi.